www.České-Budějovice.cz

Už nemůžeme říci, že jsme to nemohli vědět

Ne12152019

Last update05:09:47

Back Kauzy Ekologická zakázka Ekologická zakázka - tunel století 3

Ekologická zakázka - tunel století 3

  • PDF

III. kdo je kdo

Do tendru se přihlásilo celkem 6 subjektů:
1)      Marius Pedersen Engineering a.s.;
2)      GEOSAN GROUP a.s.;
3)      KAROB, a.s.;
4)      sdružení firem PPF Advisory (CR) a.s., ECOSOIL SUD Gmb, HAVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., DEKONTA, a.s.;
5)      konsorcium Deme Environmental Contractors NV a Dredging International NV;
6)      sdružení firem "PD-Gruppe - Stavoprogres": P-D Industriegesellschaft mbH a STAVOPROGRES BRNO, spol. s r.o.
Přes zadávací podmínky „prošly“ do dalšího kola tři firmy: GEOSAN GROUP a.s., Marius Pedersen Engineering a.s. a Environmental services, a.s. (dříve KAROB, a.s.). Konsorcium PPF se již podruhé odvolalo a čeká se na rozhodnutí antimonopolního úřadu.

MARIUS PEDERSEN ENGINEERING
Je dceřinou společností dánské Marius Pedersen a.s. Nadárodní holding má devadesátiletou historii a působí ve 40 zemích světa. Významným vlastníkem dánského holdingu je u nás dobře známá VEOLIA z kauzy kolem pražské vody. To je ale náhodička.  Marius Pedersen a.s. navíc není stoprocentním vlastníkem Marius Pedersen Engineering. Ve skutečnosti tam drží jen 57%. Dalších 21% kontroluje rakouská soukromá investiční skupina VCP Unternehmens Beratung, která je propojena s u nás dobře známou rakouskou firmou KAPSCH (stavitel a provozovatel velmi podezřelé zakázky mýtného systému). 22% pak drží společnost CIAS, jejímž jediným majitelem je plzeňský architekt Hynek Gloser. CIAS byl a je dvorním dodavatelem stavebních prací Plzeňské Škodovky aAppian Group. Mimochodem, je velmi zajímavé, že ekologické sanace Plzeňské Škodovky z velké části proběhly v době ředitelování současného šéfa ČEZ Martina Romana a ačkoli garance nebyly ani 1 mld. Kč, celkové náklady na sanace zaplacené státem dosáhly 12 mld. Kč. Kdopak že sanace prováděl? Marius Pedersen a Geosan group jako jeho subdodavatel.

GEOSAN GROUP
Společnost z 35% procent patří podnikateli z Velimi Luďkovi Kostkovi, který byl v minulosti podezříván z korupce, ale soud ho všech obvinění zprostil. Zbytek Geosan Group drží anonymní firmy Duplessa Investment Limited z Kypru (50%) a Britten Developments z Velké Británie (15%). Jistým vodítkem je, že společnost Duplessa, na valné hromadě zastupoval muž jménem Martin Vnouček. Ten se angažuje hned v několika firmách, v nichž působí nebo působil, světe div se, spolumajitel Škody Holding Michal Korecký. A jsme zase u Appian Group…

ENVIROMENTAL SERVICES
Je stoprocentní dcera finanční skupiny J&T, účelově založená k účasti v tendru o ekozakázku.
V čele firmy stojí Dušan Palcr, jeden z klíčových mužů J&T, zároveň bývalý spolužák, kolega a dlouholetý kamarád vrchního ředitele ministerstva financí Tomáše Uvíry, který je za ekozakázku na MF odpovědný. V případě vítězství bude spolupracovat se společností SITA. Ta je součástí francouzského holdingu Suez Environment, která v odpadovém hospodářství patří mezi přední hráče na českém trhu. Podle některých zdrojů je možné se dohadovat, zda se nejedná o hráče „do počtu“, který kryje záda předchozím dvěma firmám a zinkasuje za to slušnou provizi.
(pokračování příště)

Komentářů
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

3.23 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."